България - Испания 1:2, отпадаме от европейското (СНИМКИ)

Валентин Маринов 09/05/2015 14:39

България загуби от Испания с 1:2 втория си мач от европейското до 17 г. - на стадион "Лазур" в Бургас. И след две поражения остана без шансове да продължи напред във втората фаза.

За нашите остана мач на честта във вторник срещу Австрия от 17:00 часа на стадиона в Созопол. Въпреки загубата националите ни днес няма от какво да се срамуват, те направиха силно първо полувреме, като демонстрираха видимо подобрение, спрямо 0:2 срещу Хърватия в сряда. А се видя, че Испания е доста класен отбор.

Отново много и гласовита публика подкрепи "лъвчетата" - близо 11 000 фенове, без официалните лица, като преди почивката продължаваше да се стича на арената. Зрителите изпратиха "трикольорите" с ръкопляксания след последния съдийски сигнал - независимо от второто поражение на "Евро 2015".

В 11-ата минута Хосе Луис Саласар-Куки даде аванс на "Ла Роха", изведен на чиста позиция след заучено изпълнение на пряк свободен удар.

В 36-ата таранът Тонислав Йорданов се възползва от грешка на вратаря на иберийците (на снимката най-горе), отне му топката и изравни за първия гол на националите на шампионата - 1:1, стадионът изригна! Това е първо попадение на юношески национален тим на България на еврофинали от много години.

В 47-ата Фран Виялба отново се възползва от невнимание на българите при статично положение и върна аванса на "Ла Роха".

А българите започнаха отлично и два пъти застрашиха вратата на гостите. Още в първата минута топката "кацна" на напречната греда след центриране на Матео Стаматов. В 9-ата Георги Русев се освободи отлично и шутира, но вратаря Алехандро Сантоме улови.

В минутите след гола испанците установиха превес, но постепенно българите излязоха от шока и отново започнаха да атакуват. Минути преди края на първото полувреме Асен Чандъров се оказа непокрит отляво на атаката след центриране на Павел Головодов, но удара му бе избит в корнер.

"Трикольорите" направиха много силно първо полувреме, като показаха коренно различно лице в сравнение със срещата с хърватите.

След почивката испанците започнаха по-агресивно. Радослав Димитров върна "жеста" на "фуриите" при изравнителното попадедие, Фран Виялба изскочи сам срещу Даниел Наумов, но не успя да го преодолее.

Играчът на Валенсия обаче го стори в 47-ата
- отново след заучено отиграване от свободен удар. Оказал се непокрит, нападателят порази целта с удар по тревата - 2:1.

В 56-ата минута Карлес Перес удари греда. Гостите контролираха играта и атакуваха опасно. Нашите този път не съумяха да отвърнат.

В 59-ата Димитров направи две смени - на голмайстора Йорданов и на Асен Чандъров, отстъпили съответно на местния талант Валентин Йосков и Алекс Боримиров, който дебютира на европейското.

Нова греда треснаха на иберийците - Алекс Мартин шутира по диагонал в 65-ата. Около две минути по-късно българите едва не изравниха при порадна неумела намеса на вратаря Сантоме. Георги Русев бе близо до попадение, малко не му достигна.

В 74-ата минута селекционерът Димитров направи третата си смяна - Светослав Ковачев замени Радослав Димитров.

До края българите опитаха натиск, но не успяха да притеснят противника. Даниел Наумов пък имаше добри намеси. В крайна сметка - 2:1 за Испания.

В стартовия състав на нашите нямаше промени, селекционерът Александър Димитров залага на същите 11 футболисти от мача с Хърватия (0:2). Схемата на игра е същата - 1-4-2-3-1. Поразместени бяха позициите на играчите. Чандъров бе опорен халф, заедно с Радослав Димитров, а Илиян Стефанов играеше по-напред. Тримата зад острието Йорданов (от 59-ата минута Йосков) сменяха местата си.

Хърватия пък е първият тим, който се класира за четвъртфиналите след 1:0 срещу Австрия в Созопол. Тимът на Дарио Башич има 6 точки в група "А", Испания е с 4, Австрия има 1, а България е без актив.

Преди първия съдийски сигнал с едноминутно мълчание на "Лазур" бе почетена паметта на починалия преди дни бивш национал Живко Господинов, дългогодишен играч на Спартак (Варна).

----

България - Испания 1:2

0:1 Хосе Луис Саласар-Куки, 1:1 Тонислав Йорданов (36), 1:2 Фран Виялба (47);

България U17: Даниел Наумов, Димитър Савов, Кристиян Славов-капитан, Петко Христов, Матео Стаматов, Радослав Димитров (74-Светослав Ковачев), Илиян Стефанов, Павел Головодов, Асен Чандъров (59-Алекс Боримиров), Георги Русев, Тонислав Йорданов (59-Валентин Йосков);

Треньор: Александър Димитров

Испания: Алехандро Сантоме, Марк Кукурея-Куку, Хосе Алекс Мартин, Исмаел Айспири, Карлес Алена-капитан, Дани Олмо, Фран Виялба, Хосе Луис Саласар-Куки, Карлес Перес, Хосе Луис Гарсия-Пепелу, Дани Морер;
Треньор: Санти Деня

Главен съдия: Мариус Аврам (Румъния), асистенти: Ерик Вайс (Словакия), Олег Маслянко (Беларус), 4-ти рефер: Алън Марио Сант (Малта);
Делегат на УЕФА: Рудолф Заври (Израел)
Съдийски наблюдател: Марк Бата (Франция)

Жълти картони: Тонислав Йорданов;