България U17 с историческа точка на "Евро 2015", тресна и две греди

Валентин Маринов 12/05/2015 16:33

България U17 приключи достойно участието си на домакинското "Евро 2015" с точка за 1:1 срещу Австрия на стадион "Арена Созопол" в последния двубой от група "А".

Мачът Хърватия - Испания завърши 0:0 в Сливен, което класира и иберийците, заедно с "шахматистите".

Точката е историческа - от доста години юношески национален отбор на България не е записвал актив на финали на европейско. И никога досега при 17-годишните.

Двата отбора изиграха зрелищен сблъсък с много ситуации и пред двете врати, като особено пред българската Димитър Шейтанов направи голям мач в официалния си дебют за тази възраст. "Лъвчетата" пък треснаха две греди и бяха близо до пълен обрат. Чест им прави, че днес бяха мотивирани и се раздадоха, а излязоха на терена без шансове за класиране напред.

В 34-ата минута Оливер Филип откри резултата в Созопол с удар отблизо след рикошет при бърза атака на австрийците. Преди това титулярният вратар днес Димитър Шейтанов напри три ефектни спасявания след удари на Арнел Якупович и капитана Санди Ловрич.

Димитър Шейтанов

В 43-тата България U17 изравни чрез Тонислав Йорданов, който с едно докосване опъна мрежата след великолепен пас на Светослав Ковачев - отлично начало на второто полувреме. И втори гол на Йорданов в турнира.

В 53-тата минута Радослав Димитров влезе в игра на мястото на Георги Янев. Секунди след това Тонислав Йорданов удари греда с глава след отличен пробив и центриране на Матео Стаматов. При добавката пък Георги Русев прати топката в аут.

Последваха две поредни впечатляващи намеси на Шейтанов, уловил топката при удари на Якупович и на тъмнокожия Кевин Денсо. Австрийците атакуваха опасно, а българите отвръщаха с контри. Играта бе доста по-интересна и жива. В 59-ата Георги Русев отстъпи на Илиян Стефанов.

Матео Стаматов

В 69-ата Шейтанов отново опази мрежата си, като парира шут от упор отляво на атаката на Якупович. Марко след това Йорданов се оказа в добра позиция за обстрел между централните защитници, но прати кълбото в аут. В 73-тата този път страничната греда спаси Австрия след удар с глава на Йосков. При добавката на Павел Головодов кълбото бе изчистено пред голлинията. Две чудесни възможности за пълен обрат, но за жалост изтървани.

В тези минути в защитата на австрийците се отвориха доста дупки, тъй като тимът съсредоточи доста усилия в атака. Три минути преди края Александър Димитров направи и третата си смяна, като пусна Асен Чандъров вместо отлично игралия Светослав Ковачев, който днес направи доста точни извеждащи подавания с левия крак.

Ивайло Петев гледа и този двубой на България U17

Преди почивката българите изтърваха най-чистото си положение в 30-ата, когато Ковачев изведе Валентин Йосков сам срещу вратаря, първоначално таранът надбяга защитник, но после се препъна и акцията на нашите бе притъпена.

Първото полувреме премина равностойно, но по-опасните акции бяха пред българската врата. Павел Головодов получи жълт картон за задържане на противник.

Четири промени направи селекционерът Александър Димитров в състава. В стартовите 11 започнаха Димитър Шейтанов на вратата, Георги Янев и Светослав Ковачев в средата на терена и Валентин Йосков в атака.

Валентин Йосков

На скамейката седнаха съответно Даниел Наумов, Радослав Димитров, Илиян Стефанов и Асен Чандъров.

Схемата на игра бе 1-4-4-2. Защитното каре бе непроменено, а най-много бяха новостите в средата на терена, където започнаха Янев и Ковачев. За първи път сред титулярите бе Йосков, който партнираше на Тонислав Йорданов.

Австрийците, които ни победиха с 3:1 миналата есен на силния си домакински турнир "Тото къп", са доста ръстови и здрави физически, но опитват да играят комбинативен футбол на висока скорост. И често им се получаваше днес.

В крайна сметка - заслужено 1:1, двата отбора отпадат.

Крайното класиране в групата, вижте тук.

----

Австрия - България 1:1

1:0 Оливер Филип (34), 1:1 Тонислав Йорданов (43)

Австрия U17: Фабиан Ехман, Албин Рамадани, Кевин Денсо (66-Даниел Хоцингер), Арнел Якупович, Оливер Филип, Анес Омерович, Максимилиан Вьобер, Паул Саханек, Ян Хайлман, Флориан Прирш (79-Никлас Кьобл), Санди Ловрич-капитан (73-Патрик Шмид);

Селекционер: Александър Димитров

България U17: Димитър Шейтанов, Димитър Савов, Кристиян Славов-капитан, Петър Христов, Матео Стаматов, Георги Янев (53-Радослав Димитров), Павел Головодов, Светослав Ковачев (77-Асен Чандъров), Георги Русев (59-Илиян Стефанов), Тонислав Йорданов, Валентин Йосков;

Главен съдия: Данило Груйчич (Сърбия), асистенти: Мехмет Кулум (Швеция), Намик Хюсеинов (Азербайджан), 4-ти рефер: Мариус Аврам (Румъния);

Делегат на УЕФА: Армен Минасян (Армения);

Съдийски наблюдател: Уно Тутк (Естония);

Жълти картони: Павел Головодов; Санди Ловрич

Созопол, стадион "Арена Созопол", 2300 зрители.

Валентин Маринов, пратеник на Viasport.bg на "Евро 2015".