НСА шампион по баскетбол при кадетките

BGbasket.com 30/05/2012 17:50

НСА е новият шампион на България по баскетбол за кадетки. Отборът победи Черно море Одесос със 77:63 във финалния мач на първенството в Ботевград.

Успехът за тима дойде след силно второ полувреме и добра защита през него. С успеха си столичанки детронираха първенеца в тази възраст за последните две години и взеха реванш за загубата от варненки на финала преди две години.

Мачът започна изключително равностойно, като през първите му 5 минути водачеството бе сменено няколко пъти, а таблото често показваше равенство. Само за един момент в средата на десетката разликата стана 5 точки в полза на НСА, като тя бе най-голяма през частта. Тя обаче бе стопена бързо и след още оспорвани минути варненки поведоха с 2 точки при 21:19.

Разликата продължи да е по-малка от 5 точки и през втората четвърт. Черно море Одесос водеше в началото й, въпреки че не успя да си създаде комфортен аванс. Много силна серия от 15:2 в самия край на първото полувреме обаче обърна нещата. В крайна сметка след едно полувреме игра столичанки водеха с 42:40. Лошата новина за варненки бе, че Мария Камбурова вече имаше четири лични нарушения.

Третата четвърт премина на приливи и отливи, но през цялата й продължителност лидерът в резултата бе тимът на НСА. На моменти той успя да се откъсне със 7-8 точки напред, но на няколко пъти варненки успяха да стопят разликата само до 3 точки. След три части игра момичетата на Анета Маринова водеха с 59:51.

В началото на последната четвърт разликата за първи път в мача стана двуцифрена, а нещата вървяха към победа за НСА. На моменти разликата достигна цели 15 точки и така в средата на последните 10 минути шампионът бе ясен. Варненки стопиха част от изоставането си, но нямаше как да осъществят обрат и така всичко приключи в полза на НСА.

Ива Маринова изигра страхотен мач за победителките, завършвайки с 28 точки, 8 борби и 7 асистенции. Нели Жекова наниза 19 точки, а с 16 и цели 17 борби се отчете Таня Енева.

За Черно море Одесос Борислава Христова бе над всички с дабъл дабъл от 28 точки и 11 борби. Такъв записа и Мария Камбурова – 17 точки плюс 10 борби, а с 6 точки и 7 борби завърши Ренета Николова.

Бронзовите медали от шампионата бяха спечелени от тима на Рилски спортист, надиграл Дунав с 58:40. На пето място завърши Шампион 2006, победил днес Монтана 2003 с 64:60, а а седмата позиция е за Левски, надиграл Балкан с 59:43.