16-годишният Юсуфа Мукоко пише история в Бундеслигата

Viasport 19/12/2020 07:10

16-годишният Юсуфа Мукоко пише история в Бундеслигата. Нападателят на Борусия Дортмунд отбеляза срещу Унион Берлин първия си гол в елита на германския футбол.

Бундеслигата има нов най-млад голмайстор. С попадението си за 1:1 за Борусия Дортмунд при загубата с 1:2 от Унион Берлин Юсуфа Мукоко подобри рекорда на Флориан Вирц. Мукоко е на 16 години и 28 дни, а халфът на Байер Леверкузен беше на 17 години и 34 дни при първото си попадение в Бундеслигата. За съжаление на Борусия, голът на Мукоко не бе достатъчен, за да се спечели поне точка от мача.

"Радваме се, че той отбеляза, но въпреки това загубихме. Той направи много хубави неща на терена. Това беше най-силният му мач до момента", заяви Матс Хумелс.

Унион откри резултата в 57-ата минута чрез Тайво Айуоний, а три минути по-късно Мукоко с удар с левия крак от малка дистанция след асистенция на Рафаел Гереро изравни. В 78-ата минута Марвин Фридрих вкара втория гол за домакините.

Мукоко стана и най-младият голмайстор в историята на Борусия Дортмунд. До момента този рекорд се държеше до Нури Шахин, който преди Мукоко беше най-младият играч в Бундеслигата за Борусия. Когато преди няколко седмици Мукоко подобри това постижение, Шахин го поздрави и го помоли да не променя рекорда му за най-млад голмайстор. Желанието му обаче не се изпълни.

Шахин беше на 17 години и 82 дни при неговия първи гол в Бундеслигата. Вирц държеше рекорда от 6 юни тази година.

"Трябва да поздравим 16-годишния играч, това е нещо особено", каза капитанът на Унион Кристофър Тримел.