България подчини Хърватия след страхотна битка на Евроволей U16

BGvolleyball.com 15/07/2021 09:50

Националният отбор по волейбол за девойки под 16 години записа трета победа на европейското първенство в Словакия и Унгария. Волейболистките на Диян Боюклиев се наложиха над Хърватия с 3:2 (20:25, 25:18, 25:22, 26:28, 15:10) след страхотна битка в мач от група II, която се провежда в словашкия град Хюмене.

Така българките са втори в групата, като имат 8 точки в актива си (3 победи, 1 загуба). Съперникът е на пето място с 5 точки (1 успех, 3 поражения)

Българските волейболистки бяха по-добрият отбор в двубоя, като демонстрираха аргументи във всички геймове. В отделни ситуации хърватките успяваха да надделеят, което забави изхода на мача в полза на нашите. Това се случи в тайбрека, в който те разгърнаха пълния си потенциал.

Двата отбора започнаха равностойно в срещата, но след това хърватките набраха инерция и взеха преднина. Младите "лъвици" влязоха в серия и ги настигнаха. Момичетата на Диян Боюклиев поведоха след добра игра на повечето елементи. Темпото обаче не се задържа и съперникът отново вкара интрига, реализирайки няколко поредни точки. Този път състезателките на Миодраг Стоякович не допуснаха да бъдат преодоляни, въпреки че нашите се събраха и се доближиха до тях на две точки. До края хърватските волейболистки бяха хегемон и затвориха без повече проблеми.

Това мотивира родните представителки и впоследствие те показаха съвсем различно лице - играха стабилно от самото начало, уверено и с воля за успех. Българките не дадоха шанс на противничките си, като ги превъзхождаха във всяко отновшение. Така резултатът бе изравнен.

Възходящата линия се запази и след това - "лъвиците" продължиха блестящото си представяне и отново бяха на крачка пред съперника. Хърватките опитаха да се върнат в играта, но не се случи нищо повече. Родните волейболистки останаха стабилни и увеличиха аванса си.

Играта в решаващия четвърти гейм бе равностойна. Момичетата на Миодраг Стоякович взеха лека преднина за кратко, след което играта продължи точка за точка. Битката за всяка топка продължи до 19-ата точка. Впоследствие нашите съумяха да дръпнат, но за кратко, тъй като интригата отново се завърна. До края борбата бе сериозна, като нашите имаха и два мачбола. Хърватките обаче отложиха края на мача, успявайки да измъкне частта.

Срещата влезе в тайбрек. Там българските момичета поведоха и постепенно увеличиха преднината си. До края те бяха доминиращи и спечелиха убедително.

Най-резултатна бе Ива Дудова със страхотните 46 точки (6 аса, 2 блокади). Мария-Габриела Миличевич добави 16 точки (1 блокада). За съперника Тонка Бошняк записа 24 точки (2 аса), Антеа Перич завърши с 16 точки (1 ас, 1 блокада), Маша Милинар се отчете с 12 точки (6 аса)

Днес (15 юли) тимът ни среща домакина Словакия в 21:00 ч. българско време в последен мач от груповата фаза.