Лионел Меси надмина Пеле и стана топ голмайстор на Южна Америка

Viasport 17/09/2021 19:05

Лионел Меси отбеляза хеттрик при победата на Аржентина с 3:0 срещу Боливия, за да стане рекорден голмайстор на Южна Америка в международния мъжки футбол.

79-те гола в 153 мача надминават 77-те гола на Пеле в 91 мача.

34-годишният играч изравни с рекорда на Пеле в 14-ата минута на мача в четвъртък с удар с ляв крак от ръба на наказателното поле, след което продължи напред с гол от второто полувреме, дошъл чрез комбинация с Лаутаро Мартинес.

След мача Меси беше изключително развълнуван на празненството по случай трофея от Купата на Америка пред 21 000 привърженици на стадион Monumental в Буенос Айрес. Трофеят, който Аржентина спечели през юли с победа 1: 0 срещу Бразилия, беше първият за страната на Меси.

"Наистина очаквах с нетърпение да се насладя на това. Чаках дълго този трофей търсих го и го сънувах. Това е уникален момент", сподели Меси.

След победата срещу Боливия, Аржентина вече е втора в квалификационната група на Южна Америка за Световното първенство в Катар 2022 с 18 точки от осем мача, припомнят от sesame online. Меси вкара първия си гол за Аржентина през 2006 г. в приятелски мач срещу Хърватия. От неговите 79 международни гола 35 са дошли в приятелски срещи, 25 в квалификации, 12 в Копа Америка и шест на световни първенства.

Бразилката Марта е най -добрият голмайстор на Южна Америка със 109 попадения за женския отбор.

По -рано този месец португалецът Кристиано Роналдо стана най -добрият международен голмайстор в мъжкия футбол със своя 111 -и гол, надминавайки предишния рекорд от 109, държан от иранския Али Даей.

Преди този сезон Меси се премести във френския тим Пари Сен Жермен в опит да спечели Шампионската лига, прекратявайки дългосрочното си пребиваване в Барселона.

"Това е добре за френския футбол, за първенството, за медиите, за зрителите", заяви полузащитникът на Монако Фабрегас, който игра заедно с Меси в Барселона. "Мисля, че всички са наистина развълнувани от това. Очевидно той е икона, където и да отиде“, сподели Фабрегас

Фабрегас каза също, че никога не е очаквал Меси да напусне Барселона, като добави: "Не мислех, че този ден ще дойде. Преживял съм много неща във футбола, неща, които дори не можете да си представите, но заминаването на Меси от Барселона е  много неочаквано."